Základním kamenem skupinové práce je fakt, že výsledek její práce může být velmi efektivní. Oproti výsledku samostatně pracujícího studenta je snažení se jednotlivých členů skupiny na jiné úrovni, než v případě, kdy by každý student pracoval sám.
Společná práce studentů má jednu obrovskou výhodu. Je to produktivita. Ne zbytečně se říká, že víc hlav víc ví. V případě, že skupina studentů pracuje na zadané práci a projektech společně, se šance na dopracování se k vytouženému výsledku zvyšuje. Jeden z členů skupiny nabídne nápad, druhý najde způsob, jak nápad na daný problém aplikovat a třetí člen je, díky dvěma předchozím, schopen napsat výsledek řešeného příkladu. Pokud mají členové skupiny stejné zájmy, stejné pracovní prostředí a stejné cíle, bude se jim lépe spolupracovat. Každý z nich může mít na danou problematiku jiný pohled a každý z nich může navrhnout jiný nápad. Společně pak dojdou k výsledku.
Dalším plusem skupinové práce je také soudržnost a pocit sounáležitosti. Právě soudržnost je to, co podporuje důvěru a schopnost respektovat ostatní členy. Dalším neméně výrazním faktorem je také skupinová atmosféra. Obecně se nám pracuje snadněji tam, kde jsou lidé, kterým věříme, v které máme důvěru a kde je pohodové prostředí. Nejsme pak ovlivněni aspekty zvenčí a můžeme se soustředit na danou práci.
Při práci ve skupině je také vhodné si stanovit konkrétní cíle a cestou k jejich naplnění kráčet společně. Každý z členů by měl na těchto cílech pracovat svědomitě a takovým způsobem, aby se skupina posouvala dopředu. Je důležité, aby se všichni aktivně zapojovali a byli k sobě otevření.
Ve výsledku lze říci, že práce skupiny, jako týmu, je také velmi důležitá i z hlediska spolupráce a interakce mezi jednotlivými členy. Studenti se spolu naučí spolupracovat, komunikovat a pracují tak na svých pracovních vztazích. To je důležité pro jejich budoucí pracovní život.