Dnes budeme mluvit o problémech, které potkávají mladé lidi, kteří se většinou po vystudování střední nebo vysoké školy, chtějí osamostatnit. Ukončení studia pro ně znamená opustit koleje nebo internát, případně odchod od rodičů. Skoro každý dospívající člověk sní o tom, až bude samostatný a bude mít volnost, ale k tomu se váže mnoho povinností.
A již ze začátku nastávají problémy, kdy se řeší otázka bydlení, a tedy především financí. K pronájmu bytu se ve většině případech váže povinnost zaplatit kauci (hodnota asi 2-3 nájmy dopředu), případně i nakoupit samotné vybavení bytu. Pokud by si někdo rovnou pohrával s myšlenkou, přímo byt koupit a tím pádem již nemuset měsíčně platit nájem, nastává zde další problém. Protože v takto mladém věku, bez trvalých příjmů, žádná banka neumožňuje získání úvěru nebo hypotéky. Tento postup je vcelku logický, protože případným neuváženým využíváním těchto bankovních služeb mladými lidmi, bez pravidelných příjmů, by bylo spíše cestou do dluhových pastí. Ale jaké možnosti má tedy mladý člověk, který má ambice se osamostatnit, ale teprve ve své pracovní kariéře začíná?
STARTOVACÍ BYTY PRO MLADÉ
Jedná se o byty, které nabízejí některá města, svým občanům, za zvýhodněné nájemné. Podmínkou je, ale věková hranice, ale i doba možného pronájmu bytu. Uchazeči o toto bydlení se zpravidla musí přihlásit do výběrového řízení. Získat tyto byty tudíž není úplně jednoduché, ale alespoň je vidět snaha měst, podpořit mladé.
STUDENTSKÁ HYPOTÉKA
Co málokdo ví, je možnost hypotéky již při studiu. Tato možnost se týká jak středních, tak vysokých škol. Funguje naprosto stejně, jako kdyby si ji chtěl vzít běžný pracující člověk, ovšem s výhodou – nižší úrok. Ale jak to bývá, tak každé plus, má i svoje mínus. A u této možnosti se nachází háček, že rodiče studenta se stávají spoludlužníky. Takto se pojišťují finanční instituce, a to zcela logicky. Samotný student nemá pravidelní výdělek, zpravidla pouze brigády.