Kočky provází člověka už tisíce let. Domestikovány byly pravděpodobně již 2 000 let před naším letopočtem a po psech jsou druhým nejoblíbenějším zvířetem, které chováme v našich domovech.
Ochránkyně i bohyně
Z počátku soužití s lidmi byly malé šelmičky hlavně ochránkyněmi úrody před hlodavci. Ale někde byly uctívány a měli dokonce místo mezi bohy. Například staří Egypťané kočku měli za projev bohyně Bastet.
Milé léčitelky
Jsou roztomilé, heboučké a moc rádi si je hladíme. Tedy pokud na nás mají náladu. A děláme dobře! Je to totiž prospěšné našemu zdraví. Kočka při hlazení a mazlení přede, což je uklidňující a zdravé pro ni i pro nás. Zbaví nás stresu, sníží krevní tlak a tep. Také vylepšuje naši psychiku. Prý jsme hodnější a citlivější k ostatním. Když je kočka na páníčka zvyklá, pozná, kdy je smutný nebo ho něco bolí a pomáhá. Přijde posedět, pomazlit se. Jsou údajně známé i případy, že podobně jako pejsci kočky varovaly před blížící se mozkovou příhodou či srdečním kolapsem.
Kočky v kavárně
S nápadem zabydlet kočičky v kavárně přišel prý jeden majitel takové provozovny na Tchaj-wanu v roce 1998. Měly být atrakcí ke zvýšení návštěvnosti v podniku. A to se mu povedlo, takže nápad se „ujal“. Velkou oblibu mají tato skvělá zařízení v Japonsku. Kočky tam mají rádi, ale mají tam také husté osídlení a malé byty. V nich často není možné zvířata chovat. Přijdou se tedy rádi s čičinami potěšit do kavárny. První japonský podnik byl otevřen v roce 2004. Tato „módní vlna“ s dále přelila do Singapuru a Thajska. V Evropě měla první kočičí podnik Vídeň, kde ho otevřeli v roce 2012. Módní trendy se často vrací. Ve Vídni se říká, že tam již v minulosti takovou kavárnu měli. A v roce 1912 ji měl s rád navštěvoval i Vladimír Iljič Lenin. Asi zde hledal klid, byl ve Vídni v exilu.
Kočičí podniky u nás
„O chlup lepší“ kavárny najdeme v Praze a v Brně. Pak také v každém větším městě. Aktuální přehled je dostupný na internetu. Každý „kočkomil“ tu svou jistě rychle vyhledá. A hlavně brzy navštíví!