Odsávání nečistot v bazénech se podobá zásahům vysavačů na koberce, díky gravitační síle dopadají navzdory běžící filtraci některé nečistoty na dno, a odtud se musí efektivně odstranit. Prozatím neexistuje lepší způsob, než do bazénu ponořit bazénový vysavač, ať už se jedná o zcela robotický stroj s vlastním pohonem a vlastní filtrací, poloviční automat s vlastním pohonem, připojený ke stávající filtraci, anebo docela prostý nástavec na teleskopickou tyč.
S vysavači nečistot ze dna bazénu je to asi jako u těch zmiňovaných koberců. Buď dáte přednost nějakému systému, co pracuje zcela za vás, šetří vám čas a energii, anebo se do toho pustíte sami. Každé řešení má svá plus a svá úskalí. Věnovat čas něčemu jinému, tvořivějšímu, má jistě význam, a neměli bychom tento vliv zatracovat, jestliže hodláme dát přednost robotice, ale na druhou misku vah si položte fyzický pohyb s teleskopickým nástavcem, který prospěje zejména lidem, co tráví dlouhé hodiny za psacím stolem, anebo na sedadle v kabině vozu.
Nedostatek pohybu je jednou z civilizačních chorob s dalekosáhlými důsledky a nesmíme jej podcenit. Lidé se dříve více hýbali, nebyli zvyklí, že za ně odvede práci stroj, a rozhodně se nepřesouvali z místa na místo v pohodlném čalounění autosedaček. Platíme zkrátka příliš velkou daň za pohodlí, a máte-li možnost více se pohybovat, využijte ji. S ručním bazénovým vysavačem je k tomu vhodná příležitost.
Ruční vysávání vás vyjde velice levně, jednak je ruční nástavec za pár stovek, není to složité technické zařízení, kde je větší pravděpodobnost nějaké závady, a zároveň je právě tento pohyb velmi prospěšný pro krevní oběh, lymfatický a imunitní systém a nervovou soustavu. Touto manuální prací se vám zlepší nálada kvůli uvolněným endorfinům (tzv. hormonům štěstí), budete se cítit více svěží a více v pohodě. Ruční vysávání nečistot, kdy máte perfektní přehled o vykonané práci, je také jistým druhem antistresu.